ZENCEFİL
Zencefil, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Dünyanın en çok bilinen ve hemen hemen her kültürde kullanılan zencefilin en önemli faydaları arasında bulantı ve ağrıyı hafifletme, osteoartriti tedavi etme, kanseri önleme, artrit tedavisi, solunum yollarını iyileştirme ve şişkinliği azaltma becerisi sayılabilir. Zencefilin faydalarından bazılarını sizler için detaylıca inceledik. İşte zencefilin faydaları...

Taze çiğ zencefil kökü, Asya mutfaklarında temel bir malzemedir. Çorba, pirinç, erişte ve güveçlerde kullanılır. Dünya üzerinde ayrıca çay, özel kahve, limon, kokteyl ve hatta smoothie gibi içecekleri tatlandırmak için kullanılır. Kaynamış suya ekleyeceğiniz zencefil tozu ile kendi zencefil çayınızı yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı için doğal bir tedavidir. Genellikle bulantı ve sindirim problemlerini hafifletmek için, ayrıca sabun, şampuan, masaj yağı ve parfüm gibi bitkisel ürünlerin yapımında da kullanılır.

ZENCEFİL NEDİR? ZENCEFİL HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER

Bilimsel adı zingiber officinale olan zencefil, baharat olarak kullanılan bir çiçekli bitkidir. Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türüdür ve daha sonra Asya ve diğer tropikal Asya bölgelerine yayılmıştır. Birçok formda, taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, yağ ve meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Günümüzde, zencefil güvenli yiyecekler listesinde yer almakta ve sıklıkla öksürük şuruplarına tad vermek için kullanılır.Zencefilden elde edilen faydaların çoğu, içinde gingerol adı verilen aktif bir bileşenin varlığından kaynaklanır. Zencefil, karbonhidratlar, lif ve protein açısından da zengindir. Mineraller bakımından sodyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko bulunur. İçindeki vitaminler C vitamini, folat, B6 vitamini, riboflavin ve niasin içerir.
İçerisinde pantotenik asit, beta-karoten, kapsaisin, kurkumin, kafeik asit ve salisilat gibi birçok antienflamatuar ve antioksidan bileşik bulunur. Ayrıca, zencefildeki shogaol, zerumbone, terpenoidler, flavonoidler, paradol ve zingerone gibi aktif bileşiklerin varlığı birçok sağlık yararı sağlar.


Google arama etiketler: Sakarya Zencefil, Adapazarı Zencefil, Erenler Zencefil, Sakarya Serdivan Zencefil, Karasu Zencefil, Ferizli Zencefil, Sakarya Zencefil nerede bulunur?, Adapazarı zencefil nerede bulunur?, Düzce zencefil, Bolu Zencefil, Ankara zencefil, Pendik zencefil, Kartal Zencefil, Çayırova zencefil, Sakarya zencefil fiyatları, Kocaeli zencefil fiyatları, Kartepe zencefil fiyatları, Sapanca zencefil fiyatları, Akyazı zencefil fiyatları, Hendek zencefil fiyatları, Pamukova zencefil fiyatları, Geyve zencefil fiyatları Taraklı zencefil fiyatları.
ZUMBULA