ZERDEÇAL
Google arama etiketler: Sakarya Zerdeçal, Adapazarı Zerdeçal, Erenler Zerdeçal, Sakarya Serdivan Zerdeçal, Karasu Zerdeçal, Ferizli Zerdeçal, Sakarya Zerdeçal nerede bulunur?, Adapazarı Zerdeçal nerede bulunur?, Düzce Zerdeçal, Bolu Zerdeçal, Ankara Zerdeçal, Pendik Zerdeçal, Kartal Zerdeçal, Çayırova Zerdeçal, Sakarya Zerdeçal fiyatları, Kocaeli Zerdeçal fiyatları, Kartepe Zerdeçal fiyatları, Sapanca Zerdeçal fiyatları, Akyazı Zerdeçal fiyatları, Hendek Zerdeçal fiyatları, Pamukova Zerdeçal fiyatları, Bilecik Zerdeçal, Geyve Zerdeçal fiyatları Taraklı Zerdeçal fiyatları.
ZUMBULA
Son yıllarda sağlık denilince akla gelen bitkilerden biri olan zerdeçal epey merak ediliyor. Yandex ve Google arama motorlarında aratılan ve adeta şifa deposu olan zerdeçal hem çok faydalı hem de kullanımı, tüketimi oldukça kolay. Ayrıca birçok sağlık sorunu için tedavide kullanılırken birçok sağlık sorununun da önlenmesine yardımcı bir bitkidir. Peki buna göre; zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal nasıl kullanılır?
Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal (Curcuma longa), Hindistan, Çin ve Güney Doğu Asya'da baharat, gıda koruyucu ve renklendirici malzeme olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zerdeçal kökü (Curcuma zedoaria) ile zerdeçal karıştırılmamalıdır. Zencefil (Zingiberaceae familyası) ile botanik olarak akraba olan C. longa büyük dikdörtgen yaprakları olan ve genellikle dallı, kahverengimsi sarı renkte oval veya dikdörtgen rizomları olan kısa bir sapa sahiptir. Zerdeçal çok yıllık bir bitkidir.

Zerdeçal, Çin ve Güney Doğu Asya da dahil olmak üzere Asya ülkelerinde gıda lezzet takviyesi (baharat), koruyucu ve renklendirici madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uğurlu sayılmakta ve dini ritüellerin bir parçası da olmaktadır.

Zerdeçal Zingiberaceae ailesinin otsu çiçekli bir bitkisidir. Hint Yarımadası ve Güneydoğu Asya'ya özgüdür. 20 ila 30 ° C arası sıcaklıklar ve ciddi miktarlarda yıllık yağış alan yerlerde yetişmektedir. Bitkiler her yıl rizomları (toprak altı bitki gövdesi) için hasat edilir.
Zerdeçal Faydaları

Zerdeçal faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile zerdeçalın faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Ananas bitkisinin her yerinde mevcut olan ve birçok alanda kullanılan ananas ekstresinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için “Ananas Ekstresi Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazısına göz atın!
Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal Curcuma longa bitkisinden elde edilen bir baharattır. Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Toz zerdeçal körideki ana baharat olarak da bilinmektedir. Acı bir tada sahiptir. Köri tozları, hardal, kepekli ürünler ve peynirleri tatlandırmak ya da renklendirmek için sıklıkla kullanılır. Gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmede etkili olan curcumin adında sarı renkli bir kimyasal içerir.

Zerdeçal ektresi yağı parfümlerde kullanıldığı gibi aynı zamanda gıda imalatında, zerdeçal reçinesi aroma ve renk bileşeni olarak da kullanılmaktadır.

Çiğ olarak kullanılmayacağı durumlarda, rizomlar yaklaşık 30-45 dakika suda kaynatılır ve daha sonra sıcak fırınlarda kurutulur. Daha sonra birçoğu renklendirici ve aroma maddesi olarak tüketilir. Asya mutfağında köri sosu ve gıda boyası olarak da yer almaktadır. Zerdeçal tozu; acı, biber benzeri bir tada sahiptir ve hardal benzeri bir aroma barındırmaktadır. Zerdeçal çayı şeklinde de tüketilen bu bitki birçok farklı kullanım alanı için elverişlidir.